Committees

Our committees drive positive policy and advocacy outcomes for the broader urban development industry.

UDIA Victoria Committees activate expert knowledge from across our membership. They provide a formal means to capture industry views, enabling us to effectively advocate on behalf of the urban development sector.

Policy Committees

Chair, John Cicero – Best Hooper Lawyers

Planning Committee

The Planning Committee drives reform and improvement of Victoria’s planning system to facilitate development that meets housing, community and industry requirements.

The Committee tackles the planning-related issues that have a direct bearing on industry ability to to deliver on State strategic policy intent for 70 per cent of Melbourne’s housing to be located close to jobs and services in Melbourne’s established areas, and the clarity and speed at which decisions should be made to deliver planning permits for housing.

Committee Members
  • John Cicero, Best Hooper Lawyers (Chair)   
  • Mimi Marcus, Marcus Lane   
  • Aaron Organ, E&H Partners   
  • Randah Jordan, Veris   
  • Matt Ainsaar, Urban Enterprise
  • Tim Pepper, Pask    
  • Nevan Wadeson, Tract   
  • Bart O’Callaghan, Urban  
  • Nick Hooper, Taylors
  • Anthony Scafidi, Stockland         
  • Tim Peggie, Ethos Urban
  • Nicole Guirguis, Frasers
  • Paul O’Shea, CS Town Planning        
  • Cameron Dash, Roberts Day    
  • Mark Roberts, Peet
  • David Vorchheimer, HWL Ebsworth Lawyers  
Chair, Jill Lim – Frasers Property Australia

Greenfield Development Committee

The Greenfield Development Committee is focused on the timely and cost-effective provision of new housing, infrastructure and services across Victoria’s greenfield areas.

The Committee cultivates and sustains productive relationships with key councils, referral authorities and state government agencies, and promotes infrastructure and services to meet the needs of new communities without adversely impacting the affordability and accessibility of land prices and housing.

Committee Members
  • Jill Lim, Frasers Property Australia (Chair)
  • Kerry Balci, Stockland
  • Jack Hoffman, Satterley
  • Michael Taylor-Sands, Maddocks
  • Steve Watters, SMEC
  • Nick Bosco, Peet Development
  • John Forbes, Dennis Family Corporation
  • David Dordevic, ID Land
  • Anthony Caligiuri, Califam
  • Leah Wittingslow, Mesh Planning
  • Chris Engert, MAB Corporation
  • Stuart Worn, Lyssna Group
  • Jonathon Fetterplace, A Different City Pty Ltd
  • Alicia Davidge, Lendlease
  • Morne Henderson, Spiire
  • Hugh Lu, SIG Group
  • Rebecca Scullion, Urbis
  • Brihony Boan, Gadens
  • Ben McKie, Wingate
Chair, Richard Brice, EY

Finance and Investment Committee

The Finance and Investment Committee promotes better access to finance from various funding streams through increased engagement with the financial sector.

The Committee advocates for regulatory and tax reform in favour of a healthy housing market, and communicates the impact and nature of taxes and charges affecting industry to higher echelons of state government and the urban development sector.

Committee Members
  • Richard Brice, EY
  • Zoe Chung, Greenwoods
  • Brett Marshall, Fordham
  • Ken Fehily, Fehily Advisory
  • Heather Maxwell, Development Victoria
  • Andrew Kinnaird, Urbis
  • Kathy Johnson, Yarraport
  • Teena Lynch, DealCorp
  • Lisa Fowler, KKILwayers
  • Paul Beatty, Ethos Urban
  • Emma Woodhouse, Salta Properties
  • Michael Staedler, RPM
  • Michael Papadopoulos, Lendlease
  • Robert Kissane, YourLand
  • Sam Dámico, Ratio
  • Nicholas Lee, Riverlee
Chair, Nicola Smith – Niche Planning

Innovation, Sustainability and Technology Committee

The Innovation, Sustainability and Technology Committee inspires the adoption of new technologies and innovations that will advance our communities and encourage sustainable urban development.

The Committee works to generate positive economic, social and environmental outcomes by championing new thinking, and contributing to emerging policy areas in both built form and greenfield developments with emphasis on innovation, sustainability and technology.

Committee Members
  • Nicola Smith, Niche Planning (Chair)
  • Brett Young, Ratio Consultants (Vice Chair)
  • Dean Gold, YourLand Developments
  • Ben de Waard, Sustainable Development Consultants
  • Matthew Bradbury, Spiire
  • Paul Lowe, Lendlease
  • Victoria Cook, Catalyst Development
  • Mark Whalen, GHD
  • Mike Day, Roberts Day
  • Samantha Peart, Development Victoria
  • Alan Walsh, Built
  • Brian Motz, Housing Choice Australia
  • Paul Carney, Opticomm
  • Steve Hay, Core Projects
  • Shane Young, KLM Spatial
  • James Lofting, HWL Ebsworth
  • Kai Lorrimar, Cossill and Webley Consulting Engineers

Chair, Andrew Fortey – PDS Group

Urban Renewal and Built Form Committee

The Urban Renewal and Built Form Committee seeks to ensure fiscal, planning and building policy and legislation facilitates the delivery of new housing in urban renewal and infill areas.

The Committee makes a vital contribution to UDIA Victoria’s advocacy in support of the apartment development sector, and the innovative and responsible re-development of urban renewal precincts.

Committee Members
  • Andrew Fortey, PDS Group (Chair)
  • Nick Holuigue, Maddocks
  • Sean Hogan, ISPT
  • Robert Stopajnik, Development Victoria
  • Adelene Teh, Beulah
  • Matt Malseed, Hamton
  • David Allt-Graham, MAB
  • Arthur Williams, 3L Alliance
  • David Scalzo, Perri Projects
  • David Lee, Riverlee
  • Darren Blair, Oliver Hume
  • Simon Martin, Ratio
  • James Renkin, Salta Properties
  • Bec Lollback, Currie & Brown
  • Amy Conti, Simonds
  • Rhett Oliver, Colin Biggers & Paisley
  • Kate Hilbert, Mirvac
  • Julia Bell, Kinetica
  • David Mafrici, Boutique Homes
Co-chair Julie Lancashire

Co-chair Marnie Dalton

Diversity and Engagement Committee

The Diversity and Engagement Committee encourages greater participation, engagement and exposure from diverse lived experiences across the sector, including women, LGBTIQ+, people with disability, and culturally and linguistically diverse backgrounds.

By promoting diversity, UDIA is working to address barriers to industry participation, and developing progressive, meaningful and fun engagement pathways for all people in property. 

The committee is focused on inclusion, equity, education, mentoring and community engagement to encourage greater diversity and workforce participation across the sector.

Committee Members
  • Marnie Dalton, Dalton Consulting Engineers (Co-Chair)
  • Julie Lancashire, Urban Design & Management (Co-Chair)
  • Simon Beardall, GTA Consultants
  • Megan Howell, Spiire
  • Alex Koidl, HWL Ebsworth Lawyers
  • Fiona Slechten, Calibre
  • Jaymi Davies, Jinding
  • Amy Watson, Clayton Utz
  • Hilary Marshall, Ratio Consultants
  • Nancy Bickerton, Villawood Properties
  • Ryan Davis, Oliver Hume
  • Lara Murray, Lendlease
  • Trudi Ray, Haven; Home, Safe
  • Aileen Guanlao, Development Victoria
  • Leanne Nichels, SMEC
Chair, Greg Bursill – Lovely Banks

Regional: Geelong Chapter (Barwon Region)

The Geelong Chapter plays a proactive and collaborative role in policy development on issues of importance to the evolution of Geelong as Victoria’s second capital city.

The Committee plays an important role in driving productive interactions between UDIA Victoria and councils and referral authorities in the Barwon region, ensuring industry is well-represented in discussions of planning and development issues such as planning strategy, timing, infrastructure provision and population forecasting.

Committee Members
  • Greg Bursill, Lovely Banks Development Group (Chair)
  • Nick Clements, Tract Consultants
  • Adam Jacques, Maddocks
  • Jennifer Cromrarty, Committee for Geelong
  • Matthew Fleischmann, Newland
  • Guy Thompson, Villawood Properties
  • Shane McGlynn, SMEC
  • Aaron Walley, Ration Consultants
  • James Hamilton, Urbis
  • José Virguez, Human Habitats
  • Adam Davidson, Hygge Property
  • Gary Wilson, ABN Group
  • Roger Munn, Spiire
  • Lee Oettinger, Opticomm
  • Damien Chappell, Landserve
  • Justin Hede, Duo Projects
Chair, Andrea Tomkinson – Tomkinson Group

Regional: Bendigo Chapter (Northern Region)

The Bendigo Chapter delivers development industry representation on matters relating to the overall direction and development outcomes within Victoria’s northern region.

The Committee provides input on a range of policy issues, including with a focus on regional ensuring growth is appropriately planned for and managed.

Committee Members
  • Andrea Tomkinson, Tomkinson Group (Chair)
  • Darren Pitson, Dunlop and Pitson
  • Murray James, Roberts Day
  • Julian Perez, Villawood
  • Gareth Bellchambers, Ample Investments Group
  • Paul Bowe, Terraco
  • Jamie Horkings, Stantec
  • Cameron Clarke, Spiire
  • Damien Cranage, Total Property Developments
  • Emily Marson, Best Hooper
  • Mario Roccisano, Haven; Home, Safe
  • Shannon Neil, Scope
  • Gerard Gilfedder, Currie & Brown
Marcus Frizza, Stockland

Outlook Committee

The Outlook Young Professionals Committee promotes greater engagement, participation and exposure for young people across the sector through a range of initiatives including events, networking, mentoring and communications.

The Committee also represents young professionals within the urban development industry by providing input on UDIA Victoria’s strategic initiatives and program of annual activities.

Committee Members
  • Marcus Frizza, Stockland (Chair)
  • Bernice Mwenye, Dalton Consulting Engineers
  • Chiara De Pellegrin, Urbis
  • Nathaniel Freeman, SMEC
  • Ben Thompson, Ratio
  • Belinda Kerr, Lendlease
  • Nikola Reljic, Dennis Family
  • Nick Clements, Tract
  • Olivia Cootes, Niche Planning Studio
  • James Oliver, Yourland
  • Melissa Govic, Simonds
  • Madison Kelly, Core Projects
  • Rhys Dudley, Development VIC
  • Tim Montagna, APD Projects
  • Karena Leung, Gadens
  • Kabir Singh, Taylors
  • Luke Van Lambaart, Arcadis